28 лютого 2007 р.
У НУВГП розпочалися Дні кар'єри
   У Національному університеті водного господарства та природокористу-вання розпочалися Дні кар'єри для випускників університету.
   Заходи, які стали традиційними для навчального закладу, першими відбулися на факультетах менеджменту та економіки і підприємництва.
   Близько чотирьохсот студентів цих факультетів мали змогу зустрітися з роботодавцями та ознайомитися з вакансіями, які ті пропонують молодим фахівцям.
   У роботі Дня кар'єри взяли участь підприємства й установи різних форм власності, а також представники державних органів місцевого самоврядування. Найбільше молодими економістами та менеджерами цікавилися філії банків, аудиторські фірми, товариства: "Арго", "ВолиньПак-Фор", "Реноме", "Фортеця".
   - Незважаючи на те, що економістів на нашому ринку праці здавалося б достатньо, всі випускники факультету економіки і підприємництва нашого університету працевлаштовуються, - зауважила декан факультету економіки і підприємництва Світлана Левицька. - Чимало студентів працюють вже на третьому-четвертому курсах. Отож, у багатьох до закінчення навчального закладу вже є чималий досвід роботи на посадах бухгалтерів, економістів, менеджерів. Випускники 2007-го року обізнані з новими комп'ютерно-інформаційними системами, національними та світовими стандартами обліку, діловою іноземною мовою, вміють розв'язувати фінансові та ринкові завдання. Серед них переможці і призери всеукраїнських і обласних конкурсів та олімпіад, автори наукових робіт.
   Оперативному налагодженню контактів між роботодавцями і студентами сприяв обмін анкетами і резюме, в яких вказані вміння й навички молодих фахівців.
   У рамках заходу відбувся круглий стіл, де йшлося про перспективи і проблеми працевлаштування випускників вищих навчальних закладів.
Людмила СТУПЧУК
  27 лютого 2007 р.
"Водний" уміє готувати водників
   Команда студентів факультету водного господарства Національного університету водного господарства та природокористування у складі Андрія Моніча, Миколи Сухана, Сергія Лінніка та Євгена Кузьміна виборола друге місце у міжнародному конкурсі професійної майстерності зі спеціальності "меліорація і водне господарство", що днями відбувся в білоруському місті Горки.
   Рівненські студенти, продемонструвавши хороші знання зі спеціальних предметів та успішно захистивши проектну роботу на тему "Оцінка ризиків та моніторинг паводків у Закарпатській області", залишили позаду майбутніх меліораторів з Москви, Воронежа та Білоруської сільськогосподарської академії.
   Перше місце посіла команда студентів Білоруського сільськогосподарського університету з міста Бреста.
Людмила СТУПЧУК
  22 лютого 2007 р.
   Незабаром студенти-архітектори розпочнуть створювати проекти реконструкцій фасадів перших поверхів будинків міста.
   Цю ідею запропонував член виконкому Рівненської міської ради Юрій Торгун на черговому засіданні.
   — Нещодавно ми були у Національному університеті водного господарства та природокористування на презентації студентських архітектурних проектів, — розповів пан Торгун. — Я вважаю, що їм слід дати завдання зобразити для початку, скажімо, центральні вулиці нашого міста з баченням єдиного архітектурного ансамблю. Сьогодні підприємці, що купують квартири на перших поверхах будинків для створення магазинів чи офісів, зовсім не зважають на архітектурний стиль будівлі. Кожен робить фасад на свій смак, сам обирає його колір. А це неприпустимо. Якщо ми матимемо такі студентські проекти, нам вдасться дотримуватися гармонії кольорів та стилів.
   Пан Торгун запропонував включити створення таких проектів до завдань курсових та дипломних робіт студентів. На що начальник управління містобудування та архітектури Рівненської міської ради Анатолій Храбан відповів, що управління вже співпрацює з університетом і обов’язково незабаром розпочне втілювати цей задум у життя.
Марина ПОПОВА, "Рівненська газета"
  21 лютого 2007 р.
Музей Уласа Самчука у будинку вчених
   У Рівному відкрили музей Уласа Самчука. Знаходиться він у Рівненському будинку вчених. Музейні експонати розповідають про життя і творчість Уласа Самчука. Серед найцінніших - друкарська машинка письменника, його фортепіано і ліжко, на якому спав Самчук.
   За словами завідувачки музею Інни Нагорної, більшість експонатів представляють рівненський період у творчості письменника, коли він працював головним редактором газети "Волинь".
  15 лютого 2007 р.
Відзначено роботу по інноваційному розвитку освіти
   Національний університет водного господарства та природокористування нагороджений срібною медаллю Десятої Ювілейної міжнародної виставки "Сучасна освіта в Україні - 2007" (номінація "Модернізація вищої освіти в контексті вимог Болонської конвенції"), яка днями відбулася в столичному Палаці спорту під егідою Міністерства освіти та Академії педагогічних наук України.
   Виставка проводилася з метою продемонструвати кращі розробки і впровадження інноваційних технологій у навчальний процес, нові форми виховання молоді, здобутки у модернізації національної освіти.
   За багаторічну науково-педагогічну діяльність по інноваційному розвитку освіти університет також удостоєний почесного звання "Лідер сучасної освіти", а ректор університету В.А.Гурин, проректор Г.І.Сапсай і координатор з питань євро інтеграції та КМСОНП С.М.Гончаров отримали подяку Міністерства освіти і науки та Академії педагогічних наук за плідну організаторську роботу по інноваційному розвитку освіти.
Людмила СТУПЧУК
  12 лютого 2007 р.
Колегія Держводгоспу України

СТАШУК Василь Андрійович
   7 лютого 2007 року відбулося засідання колегії Державного комітету України по водному господарству, в якому взяли участь керівники облводгоспів, управлінь водним восподарством, каналів, басейнових управлінь, проектних інститутів та інших провідних водогосподарських організацій. Учасники засідання розлянули питання про підсумки діяльності водогосподарсько - меліоративного комплексу за 2006 рік і завдання щодо забезпечення сталого функціонування галузі у 2007 році.
   На засіданні колегії з доповідями виступили голова Держводгоспу України В.А.Сташук, перший заступник голови В.Ф.Кіжаєв, заступники голови М.Я.Бабич та О.А.Романов. З доповіддю про підготовку фахівців, наукову діяльність та співпрацю університету з Держводгоспом України, спрямовану на розвиток водогосподарської галузі, виступив ректор Національного університету водного господарства та природокористування В.А.Гурин.
Виступ В.А.Гурина на засіданні колегії Державного комітету України по водному господарству 7 лютого 2007 р.
   Національний університет водного господарства та природокористування спеціалізується на підготовці кадрового потенціалу водогосподарського комплексу України, отож співпраця з Державним комітетом України по водному господарству у підготовці кадрів, проведенні наукових досліджень з проблем меліорації та водного господарства є одним із найважливіших пріоритетів у роботі навчального закладу.
   В університеті навчається понад 15 тисяч студентів за 29 спеціальностями освітньо-кваліфікаційних рівнів: бакалавр, спеціаліст, магістр. Навчальний процес забезпечують понад 640 штатних викладачів, з них: 40 докторів наук і професорів, 339 доцентів та кандидатів наук. У 2006 році співробітниками університету захищено 3 докторських і 21 кандидатська дисертації. Троє викладачів стали
лауреатами Державної премії України в галузі архітектури. За рейтингом університет входить в першу десятку споріднених вищих навчальних закладів, маючи високий імідж як в Україні так і за кордоном завдяки традиційно високому рівню якості освіти, що підтверджується кількістю переможців і призерів Всеукраїнських студентських олімпіад.
   Державний комітет України по водному господарству є основним замовником на підготовку фахівців з 26 спеціальностей. Така співдружність вищої освіти і виробництва стала доброю традицією. Університет протягом 2001-2006 років щорічно виділяє для абітурієнтів з водогосподарських організацій біля 100 місць на навчання за кошти державного бюджету. За цей період до університету на денну форму навчання за рекомендаціями Держводгоспу України було зараховано 684 особи, у тому числі у 2006 році - 98 осіб, з них 40 осіб за спеціальністю "Гідромеліорація". Географія вступників така: Рівненська область – 34%, Волинська – 26%, Тернопільська – 6%, Закарпатська та Житомирська – по 5%, а з таких областей, як Вінницька, Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Сумська, Харківська у 2006 році не було направлено на навчання жодної особи.
   За 2001 - 2006 роки університет дав путівку у життя 463 випускникам, які навчалися за рекомендаціями Держводгоспу України, у тому числі у 2006 році - 82 спеціалістам. За цей період направлено на роботу у водогосподарські організації 422 випускники, у тому числі у 2006 році - 82 спеціалісти. Відрадним є той факт, що значна частина випускників отримали дипломи освітньо-кваліфікаційного рівня магістр. Працевлаштування за здобутим фахом складає 76%. У поточному році в університеті за направленням Держводгоспу на 1-4 курсах навчається біля 430 осіб. З них 15% – мають відмінні оцінки, 38% – добрі, 41% – задовільні та 6% – незадовільні оцінки (матеріали про успішність передані до сектору кадрів Держводгоспу).
   Важливою віхою в діяльності університету було відкриття навчально-консультаційних центрів, тобто надання освітніх послуг за місцем проживання їх споживачів. На даний час успішно проводять освітню діяльність ліцензовані в установленому порядку навчально-консультаційні центри в АР Крим, Прилуках, Слов'янську, Виноградові. Сьогодні в навчально-консультаційних центрах навчаються 1823 студенти, з яких 277 - на бюджетній формі. У 2007 році планується випуск у навчально-консультаційних центрах 229 бакалаврів та 188 спеціалістів. Значну допомогу у підготовці та проведенні захисту дипломних проектів у 2006 році надали голова Рескомводгоспу АР Крим Ш.М.Асанов, начальники управлінь В.І.Сімонов, В.М.Панютін, начальник Деснянського БУВР С.І.Наголюк, голова управління ВАТ "Чернігівводбуд" Л.С.Котельчук, начальники міжрайонних управлінь М.О.Чирка, В.І.Сакун, А.Ф.Дем’янець, директор інституту "Чернігівводпроект" А.О.Клименко, начальник Донецького облводгоспу Є.П.Суєтов, начальник Сіверсько-Донецького БУВР В.Є.Антоненко та інші.
   Результативний семінар для співробітників університету був проведений на базі Закарпатського облводгоспу та Закарпатського навчально-консультаційного центру. Працівники університету ознайомилися з цілою низкою водогосподарських об’єктів у Чопі, Береговому, Мукачевому тощо. Велика заслуга в організації семінару начальника Закарпатського облводгоспу В.П.Чіпака, начальників міжрайонних управлінь водного господарства В.В.Сантая, В.В.Івегеша, М.Ф.Козлюка, І.Ф.Сивоуса.
   Університет плідно співпрацює з Держводгоспом у напрямку вирішення кадрових питань водогосподарських організацій у регіонах України. Завдяки спільним зусиллям університету і Держводгоспу у 2006 році Міністерством освіти і науки для прийому студентів заочної форми навчання у регіонах додатково виділено 40 місць бюджетного фінансування, в основному за спеціальністю "Гідромеліорація". У цілому за минулий рік для навчально-консультаційних центрів університетом виділено 74 місця бюджетного фінансування.
   Всього в навчально-консультаційних центрах на заочній формі навчання навчається 190 студентів, які направлені Держводгоспом.
   Для забезпечення діяльності навчально-консультаційних центрів університет витрачає значні фінансові ресурси, тому потребує допомоги. І на першому етапі прошу профінансувати облаштування аудиторій Джанкойської технічної школи, які спільно використовуються університетом та школою, у розмірі 55 тисяч гривень. (Відповідний лист направлений першому заступнику голови Держводгоспу Віталію Федоровичу Кіжаєву). На другому етапі стоїть питання про ремонт гуртожитку Джанкойської технічної школи.
   Університет через Інститут довузівської підготовки та післядипломної освіти здійснює перепідготовку фахівців та підвищення кваліфікації за всіма акредитованими напрямами та спеціальностями і має всі можливості здійснювати післядипломну освіту з управління у водному господарстві керівного та інженерно-технічного складу водогосподарських організацій.
   Ми підготували відповідні пропозиції щодо підвищення кваліфікації на базі університету водогосподарських працівників західних областей України. Це питання ставиться не перший рік і потребує нагального вирішення.
   Держводгосп і університет у 2006 році напрацювали позитивний досвід проведення семінарів з фахівцями економічного напрямку водогосподарських організацій. Необхідно зробити наступний крок і довірити університету підвищення кваліфікації фахівців.
   Підготовка висококваліфікованих фахівців неможлива без активного залучення студентів до наукової, дослідницької роботи. З огляду на сучасні тенденції інтеграції вищої школи до європейського освітянського простору залучення студентів до реальної наукової роботи стає найактуальнішим завданням. Студент повинен оволодіти найновішими, інноваційного характеру знаннями та уміннями, що надзвичайно важливо для сучасного виробництва.
   Для участі у наукових дослідженнях студенти нашого університету, у тому числі і за напрямом підготовки "Водні ресурси" мають всі можливості. На кожному прикладному факультеті створені науково-дослідні лабораторії та діють наукові школи, які очолюють доктори наук, професори.
   Важливою в цьому аспекті є наукова співпраця з Держводгоспом України.
   Наукові дослідження та розробки виконуються за напрямками та темами, що проходять конкурсний відбір і включені до Плану науки і техніки по Держводгоспу.
   Так, наприклад, у 2006 році виконувались 4 наукові теми на загальну суму 50 тис.грн., що складає всього 4% від загального бюджету нашого наукового управління.

   У 2006 році науковці університету виконали такі розробки:
 1. "Методика визначення результативних показників по природоохоронних бюджетних програмах", керівник – д.е.н., проф. Левицька С.О. (10,0 тис.грн.);
 2. "Розробка посібника "Гідравліка" для спеціалістів водного господарства", керівник – к.т.н., проф. Рогалевич Ю.П. (5,0 тис.грн.);
 3. "Розробка водо- та енергозберігаючої технології водокористування на рисових зрошувальних системах України", керівник – к.т.н., проф. Ковальов С.В. (19 тис.грн.);
 4. "Метеорологічне забезпечення інженерно-меліоративних розрахунків у проектах будівництва й реконструкції осушувальних систем", керівник – д.т.н., проф. Рокочинський А.М. (16 тис.грн.).
   Ще дві теми фінансує інститут Львівдіпроводгосп та одну тему Державне підприємство "ОДБВО" Закарпатської області.
   Науковий і кадровий потенціал університету дозволяє ставити і вирішувати значно ширше коло наукових завдань. Науковцям нашого університету під силу виконання складних наукових проблем, що стоять перед Держводгоспом. Ми сьогодні виконуємо через науково-дослідне управління науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи загальним обсягом близько 1,2 млн.грн. і здатні виконувати значно більші обсяги робіт.

   На нашу думку, фахівці університету можуть брати більшу участь у виконанні і вирішенні актуальних проблем і завдань для галузі водного господарства. Це можуть бути наступні блоки завдань і задач:
 1. Принципи і механізми державного управління водним господарством на загальнодержавному та регіональних рівнях; механізми передачі меліоративних мереж та об'єктів у комунальну власність; механізми інноваційної та інвестиційної діяльності у галузі водного господарства.
 2. Поліпшення екологічного стану зрошуваних та осушених угідь, водних об'єктів, екологічне оздоровлення малих річок і озер; методи та методики екологічного аудиту та екологічного менеджменту; методи створення природоохоронних зон, зон відпочинку, ландшафтних парків, питання ренатуралізації меліорованих земель; естетичне та інформаційне оснащення водогосподарських об'єктів.
 3. Захист від затоплення й підтоплення сільськогосподарських угідь та населених пунктів, принципи і методи регулювання русел річок, водних потоків, територіального водорегулювання та водорозподілу; нові конструкції гідротехнічних споруд на гірських річках.
 4. Методи, способи, технічні засоби водообліку на водогосподарських об'єктах; засоби механізації ремонтно-експлуатаційних робіт, у тому числі малої; технології та засоби автоматизації водорегулювання; технології та технічні засоби водопідготовки та водовідведення для систем сільськогосподарського водопостачання; уніфіковане робоче обладнання для машин і механізмів для доглядових робіт; енергоощадлива ґрунторозробна та ґрунтообробна техніка, методики планування та технології ремонтно-експлуатаційних робіт на водогосподарських об'єктах та системах; технічні засоби очистки поливної води.
 5. Моніторинг меліорованих угідь, каналів, споруд, малих річок інших об'єктів для одержання незалежної об'єктивної оцінки про їх стан; діагностика стану дамб, каналів, будівель, споруд, розробка методів та засобів діагностики стану; нові будівельні матеріали та конструкції для будівництва й реконструкції гідротехнічних споруд, нові матеріали та технології для ремонтно-відновлювальних робіт.
 6. Енергетичні обстеження, розробка засобів малої енергетики, енергоощадливих режимів роботи насосних станцій, інформаційних систем та систем зв'язку, у тому числі ПС-систем для управління водогосподарськими об'єктами і системами.
 7. Економічні механізми платного водокористування, облік платних послуг, методики фінансового аналізу діяльності установ галузі водного господарства та формування бюджетних запитів в галузі водного господарства.
 8. Фундаментальні дослідження з водних проблем, математичного моделювання природних процесів на меліорованих землях для теоретичного обґрунтування прикладних розробок.
   Це далеко не всі можливі напрямки наукової тематики, що може виконувати університет для галузі водного господарства. Для покращання співпраці ми пропонуємо удосконалити механізми реалізації наукової роботи, а саме:
 1. Фінансувати не тільки прикладні розробки, а й фундаментальні дослідження та збільшити обсяг фінансування однієї теми до 30 тис.грн. для більш якісного виконання робіт штатними працівниками.
 2. Створити спільні науково-виробничі центри при Облводгоспах для вирішення регіональних науково-практичних проблем галузі; перші такі центри можна було б створити у Рівненському Облводгоспі та у Криму.
 3. Дозволити працівникам університету, студентам, аспірантам, докторантам безперешкодно (за наявності супровідного листа університету за підписом ректора або проректора з наукової роботи) в усіх організаціях і установах Держводгоспу одержувати потрібну інформацію, звітну документацію для виконання науково-дослідних робіт.
 4. Періодично планувати і проводити спільні наради-семінари інженерно-технічних працівників підприємств, установ Держводгоспу та фахівців університету за напрямами діяльності з метою формулювання та розгляду актуальних науково-технічних та практичних завдань в галузі.
 5. Запровадити для кращих студентів стипендію Голови Державного комітету водного господарства та премію імені Голови Державного комітету водного господарства для кращих молодих науковців для заохочення молоді до галузевої науки і підвищення авторитету Держводгоспу України.
 6. Здійснювати перепідготовку (підвищення кваліфікації) інженерно-технічних працівників водогосподарських організацій та установ Держводгоспу України в НУВГП, у тому числі шляхом надання можливості навчання керівникам організацій та установ в магістратурі з розробкою актуальних виробничих й наукових тем.
   Впевнений, що повноцінна, плідна співпраця, у тому числі наукова, а ми до неї готові, дасть потрібні результати і для Державного комітету водного господарства, і для університету, дозволить готувати висококваліфікованих конкурентноздатних фахівців для водного господарства і одержувати вагомі науково-практичні результати.
  6 лютого 2007 р.
Перше робоче місце на провідному українському заводі
   Нещодавно на ВАТ "Рівненський завод високовольтної апаратури" для майбутніх менеджерів, економістів та інженерів Національного університету водного господарства та природокористування відбувся семінар під назвою "Сучасне підприємство".
   Так, з ініціативи керівництва відкритого акціонерного товариства РЗВА минулого навчального року між нашим університетом і РЗВА було укладено угоду про співпрацю. Отож студенти спеціальностей "автоматизо-ване управління технологічними процесами", "економіка підприєм-ства", "автомобілі та автомобільне господарство", "обладнання хімічних виробництв та підприємств будівельних матеріалів", "підйомно-транспортні, будівельні, дорожні,
меліоративні машини та обладнання" та "менеджмент організацій" вже другий рік поспіль мають змогу на власні очі ознайомитися з цим підприємством, його діяльністю, виробничими і технологічними процесами та продукцією. Наразі завод виготовляє високовольтну комутаційну апаратуру - високоякісні економічні в експлуатації апарати напругою від 6 до 110 кВ. Завод оснащений сучасним унікальним обладнанням, аналогів якому немає в Україні.
   Як зауважив голова правління ВАТ РЗВА Ігор Ференц, для студентів важливо не лише отримати міцні теоретичні знання, а й побачити своє майбутнє робоче місце, знати чим відрізняється сучасне виробництво від уявленого. Адже на кожному великому підприємстві, а саме таким і є РЗВА в масштабах України, свої особливості і свої ньюанси роботи. На міжнародному ж рівні за обсягами виробництва та річним оборотом Рівненський завод високовольтної апаратури входить до складу підприємств середної потужності, що теж є досить високою сходинкою.
   Щодо особливостей виробництва, цікавим є те, що кожне замовлення на заводі є дрібносерійним, індивідуальним, виготовляється для замовника – розказав студентам на семінарі радник голови правління з питань персоналу Володимир Мальчевський. Пізніше студенти ознайомилися безпосередньо з підприємством - цехами, новими лініями, високотехнологічним обладнанням та продукцію заводу.
   Протягом трьох днів, вони також прослухають лекції провідних фахівців заводу, дізнаються про новинки і особливості виробництва, ознайомляться ближче зі специфікою виробництва, а наприкінці отримають сертифікат про додаткову освіту. До речі, такий сертифікат стане в пригоді кожному при заповненні резюме, де обов’язковим є запитання і про додаткову вищу освіту. Окрім того, ті, хто зарекомендують себе з кращої сторони, будуть зараховані у кадровий резерв ВАТ РЗВА.
   Завершальним етапом цього заходу стане написання конкурсних практичних робіт за запропонованими провідними фахівцями заводу темами. Мета цих робіт – виявити цілеспрямованих, логічно мислячих, творчих майбутніх фахівців. А переможці конкурсу будуть нагороджені грошовими преміями у 1000, 750 і 500 гривень за І-ІІІ місця відповідно.
Наталія ПАРХОМЧУК
  1 лютого 2007 р.
Пам'яті героїв Крут
   Вечір, присвячений пам'яті героїв, які загинули під Крутами, відстоюючи незалежність України, відбувся в першому гуртожитку НУВГП. Його організували і провели Центр естетичного виховання молоді університету та учасники драматичного гуртка факультету економіки і підприємництва разом зі своїм керівником – заслуженим артистом України Олексою Заворотнім.
   29 січня виповнилася 89 річниця подій під Крутами. Крути - залізнична станція між Бахмачем та Ніжином. Там, на лінії Москва-Бахмач-Київ, відбувся бій сотні Юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького, сотні Помічного студентського куреня та чоти гайдамаків із десятеро численнішим і незрівнянно краще озброєним більшовицьким загоном, який йшов на Київ. То ж сталося так, що захистити столицю Української Народної Республіки не знайшлося нікого, окрім жменьки юнаків. І все ж завдання було виконано – більшовицький наступ затримано на кілька днів, що дало змогу делегації УНР гідно відбути Берестейські переговори. У тому бою загинула більшість молодих захисників Києва. Частину хлопців, яких захопили живцем, люто закатували. Найстаршому з них виповнилося двадцять п'ять років, наймолодшому – п'ятнадцять. Легендарна смерть українських юнаків показала, що воля народу до своєї незалежності є твердою і непереборною.
   Пізніше близько тридцяти юних героїв було поховано на Аскольдовій могилі. Тепер на місці бою під Крутами і біля Аскольдової могили в Києві стоять пам'ятні знаки і щороку відбуваються жалобно-врочисті заходи.
   Студенти нагадали учасникам вечора про цю пам'ятну дату, прочитали поезії, присвячені героям і їх подвигу, заспівали пісень, співзвучих події. Перед учасниками вечора виступив голова товариства "Просвіта" НУВГП, доцент кафедри прикладної математики Анатолій Білецький. Пам'ятають сьогоднішні студенти про героів Крут, пам'ятають і вшановують цю скорботну дату.
   А четвертокурсники факультету водного господарства Сергій Федотов, Олександр Пилипчук та Ірина Дацишина разом зі своїм
деканом Василем Турченюком взяли участь в урочистостях, які відбулися в Крутах, поклали квіти до підніжжя пам’ятного знаку героям.
Людмила БОРИСЕНКО