СЛАВА ВИЗВОЛЬНО-ПІДПІЛЬНОГО РУХУ В УКРАЇНІ

СЛАВА ВИЗВОЛЬНО-ПІДПІЛЬНОГО РУХУ В УКРАЇНІ

22 вересня 2013 року минає 72-річниця від початку підпільно-партизанської боротьби в Україні проти фашистських загарбників.

Для вшанування цієї події на абонементі для студентів старших курсів (ауд. 212) відкрита виставка художньої літератути, з якою запрошуємо ознайомитись всіх не байдужих до історії нашої країни.

 

 

 

Партизанські загони діяли на території всієї України. Їхнім завданням було знищувати ворога в тилу, нищити мости, дороги, телеграфний і телефонний зв'язок, склади противника та інше. Одним із перших був створений партизанський загін на Сумщині, який очолив Сидір Ковпак. літку 1942 року було створен (УШПР), для забезпечення централізованого управління партизанського руху. Пізніше до нелегального ЦКП(б)У входили: Л. Конієць - голова РНК УРСР, М. Гречуха - голова Президії Верховної Ради УРСР, Д. Коротченко і М. Співак - секретарі ЦККП(б)У, В. Старченко - перший заступник голови РНК УРСР, В. Сергієнко - нарком внутрішніх справ УРСР, Т. Строкач - начальник УШПР, керівники партизанських з'єднань і підпільних організацій.

Під час Великої Вітчизняної війни діяла величезна партизанська армія - 55 з'єднань, майже 2 000 загонів та самостійних розвідувальних груп. Загалом у період війни в партизанських загонах діяло близько 500 000 солдат.

Найбільш відомими керівниками партизанського руху стали Герої Радянського Союзу С. Ковпак, О. Федоров, Д. Медведєв, П. Вершигора, М. Наумов, Ю. Збанацький та інші. Серед командирів відомими стали В. Бегма, П. Куманьок, С. Маликов, Я. Мельник, А. Одуха та інші. Крім того під командуванням М. Карнаухова діяв партизанський загін на території Слов'янського району. Горлівський загін - під командуванням  Д. Шевельова, Печенізький - Івана Білоконця.

Чернігівська партизанська зона охоплювала південні райони Сумської області, Волинську, Рівненську, Житомирську, Кам'янець-Подільську та Вінницьку області. 19 грудня 1942 року був створений Рівненський підпільний обком партії на чолі з Віталієм Бегмою. Одночасно був створений обласний штаб партизанського руху. У серпні 1943 року створено три рівненські партизанські з'єднання під командуванням Віталія Бегми, О. Федорова та Р. Сатановського. Під Рівним діяв загін "Переможці" під командуванням Дмитра Медведєва. У партизанських з'єднаннях і диверсійних групах, що діяли на території Рівненщини налічувалося 13 586 бійців. Визволення Рівненщини завершилось у березні 1944 року.

Партизанський рух під час Великої Вітчизняної війни відіграв величезну роль у боротьбі з противником. Адже завдання підпільних організацій були підпорядковані діючій регулярній армії, що в кінцевому результаті дало змогу нашим бійцям отримати перемогу. Подвиг героїв-підпільників назавжди залишиться у нашій пам'яті, тому, що завдяки цьому, ми маємо мирне небо над головою.

 Бондар Тетяна,

бібліотекар абонементу художньої літератури

 назад